Kezelés és müködés
EV kompenzáció
Akadhatnak olyan különleges körülmények, fényviszonyok, amikor a gép által készített expozíciós paraméter állítással nem vagyunk elégedettek, világosabb vagy sötétebb képet szeretnénk. Erre való az ún. EV kompenzáció, amelyet mindegyik gépen fölfelé és lefelé, két értékkel lehet módosítani, azaz a gép által javasolthoz képes negyedannyi vagy négyszer annyi fényt engedni az érzékelőre. A Canon és az Olympus ezt 13 lépésben, az ImpressCam és a Kodak 9 fokozatban képes megtenni. Főleg a spotméréssel nem rendelkező Kodak és Olympus esetén kell ehhez gyakrabban nyúlni.
Vaku
Mindegyik gép négy vaku módot tud. Az ImpressCam megkülönbözteti a piros szem kiküszöbölése és a lassú vakuszinkron üzemmódot, a többieknél a piros szem külön kapcsolható. Érdekes és egyúttal zavaró tapasztalat, hogy a Kodak automatikusan dönt arról, hogy mikor használ lassú vakuszinkront és mikor nem. Sajnos ritkán dönt helyesen. A Canon vakuja tünik a legnagyobb fényerejünek és elég egyenletes teljesítményt ad. Érdekessége még a Canonnak, hogy a vaku mögötti tükröt a zoom állásának megfelelően görbíti meg és ezzel a vízszintes megvilágítási csík mértékét és ezzel az erősségét egy kicsit tudja szabályozni. A többi gépnél a gyors egymást követő sorozatokban a képek fényessége kicsit eltér. azért ezek a gépek nem esküvői sorozatfényképezésre készültek.
Önkioldó és zársebességek
A Canonon 2 vagy 10 másodperce állítható az önkioldó, az ImpressCam és a Kodak 10 másodperces, az Olympus 12 másodperces önkioldóval rendelkezik. A legrövidebb záridő 1/2000-ed másodperc három gépen, csak a Kodak marad el ettől 1/1400 értékkel. Ez erős napfényben okozhat gondot, mert a Kodak nem tud alacsony érzékenységre sem kapcsolni.
A leghosszabb záridő állványról, babzsákról készülő éjszakai felvételeknél fontos. A Canon 15 másodperce és az ImpressCam 7 másodperce, mindkettőben az ún. "dark-frame" technológiával (a meleg miatt keletkező fénypontok kivonásával) meghaladja a kategória átlagát. Az Olympus 2 másodperce átlagos, a Kodak 0,5 másodperce átlag alatti érték, ezzel már szép éjszakai városfelvételeket csak korlátozottan lehet készíteni.
Képkereső és LCD
A Canon, Kodak és ImpressCam gépek rendelkeznek erős napfényben is jól látható Newton rendszerü optikai keresővel, ezért ezekkel a gépekkel ilyen időben is könnyen lehet képeket készíteni. Az Olympusról lespórolták az optikai keresőt és hiába tettek rá a szokásosnál nagyobb fényerejü LCD kijelzőt, azért erős napfényben nemigen lehet látni. A Canon kijelzője is kimondottan erős fényü (persze nem tüző napsütéshez), a Kodak közepes, az ImpressCam az átlagtól kicsit elmaradó fényerejü. Mindhárom optikai keresővel rendelkező gépben az optikai kereső kivágása a gumioptikával együtt változik és egy kicsit kisebb képet mutat, mint amit majd a gép fel fog venni. Az ilyen irányú becsapás a Canonnál a legnagyobb (81%), a Kodak és az ImpressCam 85%-on áll, ami szokásos átlagérték.
A Canon LCD-je egy kicsit nagyobb, mint a többi gépé, 36*28 mm-nek mértük. Az ImpressCam 32*25, a Kodak és az Olympus 31*24 mm-es. A felbontás mindegyiknél megfelelő, elég jól mutatja az elkészítendő képet, összefolynak a képpontok, folyamatosnak látszik a kép. Ezt 72-130 ezer képponttal érik el: a több nem feltétlen előny, mert általában nem nagyítóval nézzük az LCD-t.
Ha gyorsan mozgatjuk a gépet, akkor az LCD-n a kép elmosódik, szaggat. A legkevésbé a Canonnál, a legjobban az Olympusnál jön ez elő, de tulajdonképpen egyiknél sem zavarja a tényleges fényképezést: amikor megállítjuk a gép mozgatását, akkor a jelenség eltünik.