Budapest FotóFesztivál 2025 fotókiállítás

0
45
Budapest FotóFesztivál 2025 fotókiállítás

Fotóművészeti központtá válik a főváros március 28 és május 11-e között

2025 március 28. és május 11. között kilencedik alkalommal rendezik meg a Budapest FotóFesztivált, amely a kortárs és klasszikus magyar, valamint nemzetközi fotóművészet reprezentatív eseményévé nőtte ki magát az elmúlt évek során. A programsorozat célja, hogy a főváros – e két hónap során – a fotográfia egyik meghatározó közép-európai központjává váljon.

A fesztivál fővédnöke Budapest Főváros Önkormányzata, szakmai partnere pedig a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ. A Budapest FotóFesztivál tagja a Photo Europe Network (PHEN) nemzetközi szervezetnek, amely a kontinens legnagyobb fotófesztiváljait tömöríti. A csatlakozás lehetővé teszi a magyar fotográfiai szcéna szélesebb körű nemzetközi megjelenését.

A fesztivál alapvető célkitűzése, hogy a fotográfiát mint kortárs művészeti ágat közelebb hozza a nagyközönséghez. Ennek érdekében a szervezők minden évben változatos és nyitott programstruktúrát alakítanak ki. A 2025-ös Budapest FotóFesztivál gerincét két sztárkiállítás alkotja, amelyek hazai és nemzetközi hírű alkotók munkáit mutatják be.

A fesztivál szatellit rendszerével további kiállítóhelyek is bekapcsolódnak a programba. A fővárosban működő múzeumok, galériák és nemzetközi kultúrintézetek saját kiállításaikkal járulnak hozzá a fesztivál sokszínűségéhez. Ez az együttműködés lehetőséget teremt a különböző alkotói szemléletmódok és műfaji megközelítések párhuzamos bemutatására.

A programsorozatban nemcsak kiállítások, hanem szakmai programok, fotókönyvvásár, múzeumpedagógiai foglalkozások, tárlatvezetések, workshopok, előadások és portfólió konzultációk is helyet kapnak. Ezek révén a fesztivál a szakmai közeg és a laikus közönség számára is hasznos platformként szolgál.

A 2017-ben indult Budapest FotóFesztivál az évek során fokozatosan bővült. A kezdetekkor még néhány intézmény részvételével zajló eseménysorozat mára országos jelentőségűvé vált, és a fotóművészet legfontosabb hazai fóruma lett. A rendezvény idején Budapest egyre inkább olyan városként jelenik meg, ahol a fotográfia nemcsak kiállítási anyag, hanem kulturális diskurzus tárgya is.

A fesztivál kurátora, Somosi Rita szerint a program célja nem csupán a műfaj népszerűsítése, hanem annak elérése is, hogy a fotóművészet szerves részévé váljon a város kulturális arculatának. A különböző műfajok koncentrált jelenlétén keresztül olyan tér jön létre, amely nem csupán bemutat, hanem összeköt, párbeszédet indít és közösséget formál.

A nemzetközi nyitottság kiemelt szerepet kap a 2025-ös évadban is. Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója szerint a Photo Europe Network tagság révén Budapest bekerült a legjelentősebb európai fotófesztiválok körébe. A hálózat többi tagja között olyan neves események szerepelnek, mint a francia Manifesto, a Nordic Light Norvégiából vagy a görög Photometria.

A fesztivál fókuszában továbbra is a kortárs fotóművészet áll. A szervezők minden évben arra törekednek, hogy a programba bekerülő kiállítások ne csupán esztétikai szempontból legyenek érdekesek, hanem társadalmi, kulturális vagy technikai kérdéseket is felvessenek. Ennek köszönhetően a Budapest FotóFesztivál nem pusztán bemutató, hanem reflexiót generáló eseményként is funkcionál.

A rendezvénysorozat szerkezeti felépítése jól követi a nemzetközi fesztiváltrendeket. A kiállítások mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az interaktív események. A közönség aktív bevonása kulcsfontosságú: a portfólió review lehetőséget biztosít a fiatal alkotók számára, hogy munkájukról szakmai visszajelzést kapjanak, míg a múzeumpedagógiai programok az iskolás csoportokat célozzák meg.

A fesztivál szervezői szerint fontos, hogy a fotográfiát ne szűkítsék le a művészeti elit területére. Épp ezért törekednek arra, hogy a kiállítások közérthető módon szóljanak a látogatókhoz. A kurátori koncepciók nem kizárólag a vizualitásra, hanem az interpretációra és a tartalmi elmélyítésre is építenek.

A kiállítási helyszínek földrajzilag is széles spektrumot ölelnek fel. A Capa Központ mellett többek között a Mai Manó Ház, a Ludwig Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és több független galéria is bekapcsolódik a programba. Ez lehetővé teszi, hogy a látogatók különböző kontextusokban találkozzanak a fotóművészettel.

A fotókiállítások mellett a fesztivál online felülete is fontos szerepet kap. A [budapestphotofestival.hu] oldalon a látogatók részletes programtájékoztatást, kiállítói listát és regisztrációs lehetőséget találnak. Az események egy része élőben is követhető vagy visszanézhető, így azok is bekapcsolódhatnak, akik személyesen nem tudnak jelen lenni.

A Budapest FotóFesztivál 2025-ös programja várhatóan újabb mérföldkő lesz a hazai fotográfiai életben. A szervezők szándéka, hogy a fesztivál időszakában Budapest a nemzetközi fotóművészeti térkép meghatározó pontjává váljon, és a fotó fogalma szervesen kapcsolódjon a város kulturális identitásához.

fotó: Gál Boglárka / BPF