Kihirdették az LG és a Magyar Nemzeti Galéria fotópályázatának nyerteseit

0
7
Kihirdették az LG és a Magyar Nemzeti Galéria közös fotópályázatának nyerteseit

Ilyen lenne Munkácsy festménye 2025-ben – együttműködés a művészet és a technológia találkozásánál

Az LG Magyarország és a Magyar Nemzeti Galéria közös művészeti fotópályázata közel 700 nevezéssel zárult 2025-ben. A Az élet szép! Keretezd újra!” elnevezésű pályázat célja az volt, hogy felhívja a figyelmet: a mindennapok apró, hétköznapi pillanatai is hordozhatnak művészi értéket, ha megfelelő szemmel tekintünk rájuk.

Kortárs újragondolás klasszikus ihletésre

A fotópályázat különlegessége, hogy a résztvevőknek a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének egy-egy alkotása jelentette az inspirációt. Az első díjazott Barok Gabriella „Kiránduló nő” című képe, amely Munkácsy Mihály „Rőzsehordó nő” című híres festményének mai, fotográfiai interpretációja. A nyertes munkát egy szakértő zsűri értékelte, amely művészettörténészekből és múzeumi szakemberekből állt.

A pályázat kiírásának háttere

A versenyt az LG Life’s Good márkaüzenete, valamint az LG ARTCOOL Gallery Special légkondicionáló dizájnja inspirálta. Az eszköz formai kialakítása – fa keret, négyzetes forma, cserélhető előlap – a művészeti alkotásokhoz hasonlóan képes illeszkedni az otthonok esztétikájához, ezáltal is ösztönözve a művészi szemléletű otthonteremtést. Ez volt a két intézmény második közös művészeti együttműködése.

A hétköznapok új megvilágításban

A pályázat központi üzenete szerint a mindennapi életben rejlő esztétikai értékek gyakran észrevétlenek maradnak. A verseny arra kérte az amatőr és profi fotósokat, hogy olyan pillanatokat örökítsenek meg, amelyek egyszerűségük ellenére is festői szépségűek, és amelyek könnyen elsikkadhatnak a rohanó életmódban. Ezzel a koncepcióval a fotóművészet demokratizálását is szolgálták.

A díjazott alkotások és inspirációik

A második díjat Mádl Janka „Anyák napja” című fotója nyerte, amelyet a „Mária a gyermek Jézussal” című festmény ihletett. A harmadik helyezett Kiskarándy Nánásy Ilona „A zöldmadár” című képe lett, amely Vinczellér Imre „A kékmadár II.” című alkotását dolgozta fel kortárs szemszögből.

Technológia és művészet integrációja

A nyertesek olyan légkondicionáló berendezéseket kaptak, amelyek dizájnjukban is illeszkednek a pályázat művészi tematikájához. Az első díjként kiosztott LG ARTCOOL Gallery Special készülék nem csupán funkcionalitásában, de vizuális megjelenésében is egyedülálló. A második és harmadik helyezett DUALCOOL AI Air, illetve DUALCOOL Special modelleket kapott, amelyek a korszerű otthoni klímatechnológiát képviselik.

Szakmai zsűri, átgondolt értékelés

A zsűri tagjai között a múzeumi szféra elismert szereplői foglaltak helyet, akik a pályaműveket nem csupán technikai szempontból, hanem a kreativitás, az eredetiség és a műalkotásokkal való tematikus kapcsolat alapján értékelték. A verseny így nemcsak technikai, hanem konceptuális kihívást is jelentett a résztvevők számára.

A közösség bevonása a kultúrába

A pályázat egyik hosszú távú célja, hogy a szélesebb közönséget is bevonja a művészetek értelmezésébe és újraértelmezésébe. Azáltal, hogy a résztvevők saját élményeik és nézőpontjuk alapján reagáltak a Galéria gyűjteményének darabjaira, új értelmezési mezőket nyitottak meg a kortárs vizuális kultúrában.

Az alkotások további elérhetősége

A díjazott fotók, valamint a pályázatról készült további anyagok elérhetők a Magyar Nemzeti Galéria hivatalos weboldalán. A galéria az elkövetkező időszakban tervezi a díjazott művek kiállítását is, ezzel is erősítve az együttműködés közösségi és oktatási céljait.

A művészet és hétköznapok határvonalának elmosódása

A verseny eredményei azt sugallják, hogy a művészet és az élet nem elválasztható egymástól, és hogy a technológia új lehetőségeket kínál a vizuális történetmesélés terén. A fotók közvetlen kapcsolatot teremtettek a klasszikus festmények és a mai élethelyzetek között, ezzel egyfajta híd szerepét töltve be múlt és jelen között.

A kreativitás ösztönzése széles körben

A közel 700 nevezés jól mutatja, hogy a téma sokakat megmozgatott. A pályázat lehetőséget adott amatőr és profi fotósok számára egyaránt, hogy bemutassák saját látásmódjukat, miközben reflektáljanak a magyar festészeti hagyományokra is.

Fotóművészet mint önkifejezés és közösségi élmény

A kampány üzenete illeszkedik a digitális fotózás mai irányaihoz: a fotó nemcsak rögzít, hanem értelmez, újrakontextualizál és közvetít. Az LG és a Magyar Nemzeti Galéria közös kezdeményezése ezt az értelmezési lehetőséget bátorítja és nyilvánossá teszi.