Az év természetfotósa pályázat a Varázslatos Magyarországnál folytatódik

0
27
Az év természetfotósa pályázat átigazol a Varázslatos Magyarországhoz

2025-től jelentős változás következik be a magyar természetfotózás világában. Az év természetfotósa pályázat – amelyet három évtizeden keresztül a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége szervezett – átkerült a Varázslatos Magyarország (VM) szervezetéhez. A bejelentés új korszakot nyit a hazai természetfotó pályázatok történetében, hiszen a két legnagyobb presztízsű megmérettetés mostantól egy kézben összpontosul.

A természetfotózás két zászlóshajója egyesül

Több mint három évtizedes múlt a naturArt égisze alatt

Az év természetfotósa pályázat (ÉTF) története egészen 1990-ig nyúlik vissza. A naturArt akkori célkitűzése az volt, hogy olyan közösséget hozzon létre, amely a természetfotózás révén a természetvédelem és a társadalmi szemléletformálás szolgálatába áll. A pályázat évről évre rangos díjakat és szakmai elismerést kínált a résztvevő fotósok számára, miközben a természet szépségeit mutatta be különböző aspektusokból.

Varázslatos Magyarország a természetfotózás új központja

A Varázslatos Magyarország tizenhat éve töretlenül működik, és a hazai természetfotós közösség egyik legmeghatározóbb pályázatává nőtte ki magát. Az évenkénti verseny nyolc hónapon keresztül zajlik, havi díjazással és pontgyűjtő rendszerrel. A legtöbb pontot elért pályázó elnyeri A magyar természetfotó nagydíját, melyhez az Arany Daru szobor is jár.

Cél a természetvédelem támogatása fotókon keresztül

A nemzeti parkok bemutatása fókuszban

A Varázslatos Magyarország küldetése szorosan kapcsolódik a természetvédelemhez. A fotósokat arra ösztönzi, hogy az év minden szakában látogassák a magyar nemzeti parkokat, és dokumentálják azok élővilágát, tájait, évszakos változásait. Ez a fotókon keresztül megvalósuló ismeretterjesztés erősíti a környezettudatos szemléletet és ráirányítja a figyelmet a természet szépségeire és törékenységére.

Év 365 napján elérhető kihívás

Az ÉTF átvételével a VM célja, hogy egész évben folyamatos szakmai kihívásokat és bemutatkozási lehetőségeket kínáljon a fotósoknak. Ez az integrált megközelítés lehetővé teszi, hogy a természetfotósok ne csupán időszakosan, hanem egész évben aktívan jelen legyenek a hazai természetfotózás élvonalában.

Erős zsűri, komoly szakmai háttér

Az év természetfotósa pályázat zsűritagjai

A pályázatok hitelességét és színvonalát jelentős szakmai zsűri biztosítja. Az év természetfotósa díjról olyan ismert személyiségek döntenek, mint:

  • Gundel Takács Gábor, újságíró, műsorvezető
  • Dr. Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert természetvédelmi igazgatója
  • Selmeczi-Kovács Ádám, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója
  • Továbbá elismert természetfotósok: Máté Bence, Potyó Imre, Daróczi Csaba, Kalotás Zsolt, Lőrincz Ferenc

A magyar természetfotó nagydíj zsűrije

A magyar természetfotó nagydíjának elbírálásában olyan szakemberek vesznek részt, mint:

  • Britta Jaschinski, fotózsurnaliszta
  • Ifj. Vitray Tamás, a National Geographic Magyarország főszerkesztője
  • Máté Bence, Litauszki Tibor, Szilágyi Attila, Suhayda László természetfotósok
  • Tóth Zsolt Marcell, természetfilmes

Két pályázat – egy cél: minőségi természetfotózás

Kiállítások és albumok a fotókból

A VM célja nem csupán a versenyeztetés. A két pályázat anyagából minden évben látványos fotóalbumok és kiállítások készülnek, amelyek az ország rangos kiállítóhelyein mutatják be a fotósok munkáit. Ez a bemutatkozási lehetőség komoly visszajelzést és inspirációt jelent a pályázóknak, miközben a szélesebb közönség számára is elérhetővé teszi a természetfotózás értékeit.

naturArt szakmai támogatása

A változás egyik kulcseleme, hogy az ÉTF korábbi szervezője, a naturArt nem szakad el a pályázattól, hanem szakmai partnerként támogatja továbbra is a VM munkáját. Ez biztosítja a folytonosságot, miközben lehetőséget teremt új szervezési és technikai megoldások bevezetésére.

Lehetőség amatőröknek és profiknak egyaránt

A Varázslatos Magyarország pályázatai nyitottak minden természetfotós előtt – függetlenül attól, hogy valaki épp csak most kezdte el a természetfotózást, vagy már komoly szakmai eredményekkel büszkélkedhet. Az új felállás célja egy befogadó és inspiráló alkotói közeg kialakítása, ahol a fotósok tanulhatnak egymástól, és egymást ösztönözve fejlődhetnek.

Egyesített rendszer, átlátható működés

Az új struktúra lehetővé teszi, hogy a két nagy pályázat ne egymással versenyezzen, hanem összehangoltan működjön, és kiegészítse egymást. A rendszeres pályázati fordulók, a folyamatos pontszerzési lehetőségek és a kiemelkedő díjazások mind azt szolgálják, hogy a fotósok hosszú távon aktívak maradjanak.

Nemzetközi figyelem és elismerés

A hazai természetfotósok számos alkalommal értek már el sikereket nemzetközi pályázatokon, többek között a Wildlife Photographer of the Year és a Sony World Photography Awards megmérettetésein. A VM reményei szerint az új rendszer tovább növeli majd a magyar természetfotózás láthatóságát és elismertségét a nemzetközi színtéren is.

Elérhetőség és további információk

A részletes pályázati feltételek, határidők és kategóriák elérhetők a Varázslatos Magyarország hivatalos weboldalán:
👉 varazslatosmagyarorszag.hu

A jelentkezés minden természet iránt elkötelezett fotós előtt nyitva áll, függetlenül attól, hogy korábban részt vett-e bármelyik pályázaton. Az új együttműködés célja egy hosszú távon fenntartható, szakmailag erős és közösségi élményeket nyújtó rendszer kialakítása, amely a természetfotózást és a természetvédelem ügyét egyaránt szolgálja.